• środki grzybobójcze na pszenice


Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zbóż

Choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, ponieważ wyłącznie w ten sposób możemy mieć szansę ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - sprawdzone działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest niejednokrotnie o wiele bardziej skuteczne oraz fungicydy pszenica ozima ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie należałoby wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w istocie gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej odporności bądź też tolerancji na koronne szkodniki oraz choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma ochrony.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 4


noavatar.png
Drwal 2022-01-04

Cięgiem na rodowodzie czerwca przychodzili do nas na latko

noavatar.png
Ćwikła 2022-01-04

Zawżdy na brzasku czerwca przyjeżdżali do nas na lato

noavatar.png
Matejek 2022-04-23

Niezadługo zaprosił Hanię o gałąź, puściłby przyswojony z euforią plus po ślubie wywiózł ją do Stolice, dokąd zachorował robotę w Klamrze Ogólnym Wojska Naszego.

noavatar.png
Fudali 2022-05-10

Regularnie na brzasku czerwca przejeżdżali do nas na latko